wtorek, 27 lutego 2018

Jak pielęgnować paznokcie?

Cześć. Dzisiaj odbiegamy trochę od głównego obszaru tego bloga, czyli rejonie twarzy szyi i dekoltu. Tym razem przyjrzymy się naszym dłoniom i paznokciom. Przy okazji postaram się obalić kilka paznokciowych mitów.
Zacznijmy od podstaw. Czym jest paznokieć? Otóż, jest to martwy wytwór naskórka, konkretniej, macierzy paznokcia, która jest zlokalizowana niecały centymetr powyżej paznokcia.Tak, dobrze napisałam- martwy, to znaczy, że nie posiada zdolności regeneracyjnych, jego struktura jest dość zwarta, więc nie łatwo jest wprowadzić przez niego jakiekolwiek substancje aktywne.  W powiększeniu wygląda trochę jak łuski nachodzące na siebie. Płytka paznokcie otoczona jest wałami około paznokciowymi, które chronią zarówno macierz jak i łożysko paznokcia. Są to tak zwane "skórki", które część z nas z zapamiętaniem wycina. Tu możemy zacząć o tym, jak pielęgnować paznokcie. 
   Na wstępie chciałabym obalić pewien bardzo stary i rozpowszechniony mit. Odżywka do paznokci, taka zwykła, jak lakier, nie sprawi, że Twoje paznokcie będą rosły piękne i zdrowe. Jak już wspominałam wcześniej, paznokieć jest tworem martwym, nie umie się regenerować, a składniki aktywne mają naprawdę spore problemy z przeniknięciem przez niego.  Sama odżywka w formie lakieru sprawi jedynie, że paznokieć będzie ładnie błyszczał. Są oczywiście wyjątki. Z preparatów drogeryjnych na pewno Eveline 8 w jednym, posiada zdolność wbudowywania się w płytkę paznokcia. Dokonuje tego jednak rozpuszczając wierzchnią warstwę keratyny płytki, dlatego przy bardzo cienkich paznokciach możesz czuć delikatne mrowienie. Istnieje jednak ryzyko zaniku płytki paznokciowej, jeśli nie będziemy stosować się ściśle do zaleceń producenta.
Istnieją także programy odbudowujące dostępne w salonach kosmetycznych. OPI ma Gel Break, Indygo ma bazę proteinową. Tak na prawdę, każda marka ma swój produkt tego typu. Nie odmawiając skuteczności żadnemu z nich, wszystkie działają doraźnie, wbudowując się w już istniejącą płytkę. Po użyciu paznokieć będzie wyglądał pięknie, jednakże będzie rósł tak samo słaby, jak poprzednio.
Jak możesz temu zaradzić, aby efekt był długotrwały? Jeśli pielęgnacja paznokci ma przynosić zadowalający efekt na dłużej, musi polegać na wzmacnianiu macierzy paznokcia, oraz jego łożyska. Możesz to zrobić zarówno poprzez systematyczne używanie naturalnych oliwek do skórek, jak i odpowiednie odżywianie i suplementację diety. Naturalne oleje, które będziesz wcierała w wały około paznokciowe, będą przenikały przez skórę, skąd zarówno macierz, jak i łożysko będą mogły pobierać potrzebne im składniki. Ponieważ są ukrwione, będą również pobierały związki odżywcze z krwi (stąd suplementacja). Dzięki tym zabiegom paznokieć będzie mógł rosnąć piękny, mocny i zdrowy.
Kiedy mamy już pierwszą część pielęgnacji paznokci za sobą, możemy przejść do drugiej, nie mniej istotnej, a mianowicie manicure. Jeśli wykonujesz go samodzielnie w domu, powinnaś to robić raz w tygodniu. Jak powinien wyglądać taki zabieg. Przede wszystkim powinnaś oczyścić wały około
paznokciowe i płytkę paznokcia ze zrogowaciałego naskórka i nie mówię tutaj o wycinaniu. W drogeriach są dostępne płyny lub żele do usuwania skórek, np. Sally Hansen. Nie tylko rozmiękcza zrogowaciały naskórek, również delikatnie go rozpuszcza. Wystarczy wetrzeć go w "skórki" i poczekać kilka minut, następnie wystarczy umyć ręce i wytrzeć dokładnie ręcznikiem. Poza tym, dobrze jest, raz w tygodniu wyrównać wolny brzeg paznokcia, aby pozbyć się wszelkich nierówności, które mogą skutkować zadarciem się paznokcia. Jeśli Twoim problemem jest rozdwajający paznokieć, musisz pamiętać, że za każdym razem trzeba wygładzić powierzchnię płytki usuwając część, która się oddzieliła. Jeśli tego nie zrobisz, pomiędzy warstwy płytki będzie dostawała się woda, a rozdwojenie będzie się systematycznie powiększało. Wspomniałam wcześniej, że nie należy wycinać skórek. Są jednak pewne wyjątki, gdzie użycie cążek jest konieczne. Jeśli fragment naskórka ewidentnie odstaje, trzeba go odciąć, aby uniknąć zahaczenia i wyrwania fragmentu skóry. Wyrwanie z reguły powoduje krwawienie, a tu z kolei mamy ryzyko powstania infekcji, dość bolesnej. Ostatnią, ale nie najmniej istotną rzeczą jest używanie kremu do rąk. Nie pomogą tutaj wymówki typu nie mam czasu, nie lubię, nie mogę mieć tłustych rąk. Jeśli twierdzisz, że nie masz czasu, lub nie możesz mieć tłustych rąk, nałóż grubą warstwę kremu pod rękawiczki nitrylowe (dostępne np. w Rossmanie). Możesz w tym czasie zajmować się praniem, myciem naczyń lub czymkolwiek innym. Skóra na dłoniach będzie miała możliwość wchłonięcia składników odżywczych. Kiedy skończysz pracę, zdejmij rękawiczki i wytrzyj nadmiar kremu. Gotowe.
   Pielęgnacja paznokci i dłoni naprawdę nie jest trudna, nie wymaga dużo czasu, kiedy wykonujesz wszystko systematycznie. Nie potrzebujesz także dużych nakładów finansowych. Satysfakcjonującą nagrodą będzie zaś piękny i zdrowy wygląd Twoich dłoni i paznokci.
  Jakie są Wasze sposoby by pielęgnacja paznokci i dłoni była najbardziej skuteczna? Dajcie znać w komentarzach. Zapraszam również do zadawania pytań. Tymczasem, do następnego razu. Pa :)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz